سنگ آنتیک در اصفهان

سنگی است که از موادی مانند قطعات شکسته سنگ و خرده سنگ تشکیل شده که به وسلیه ملات هایی که پایه رزینی دارند چسبانده میشوند.

ایده ساخته شدن سنگ های آنتیک از آنجا شروع شد که طراحان ساختمان برای زیبایی فضاها ، احساس نیاز به سنگی که ویژگی  سنگ های آنتیک امروزی را داراست کردند و با پیشرفت صنعت ساختمان دست به ساخت چنین سنگ هایی با طرح های مختلف کردند.

چگونگیه ضایعات مصرفی در سنگ آنتیک در اصفهان

در بیشتر اوقات در زمان استخراج از معدن های تراورتن به خصوص در زمان هایی که در سنگ کیلواژ ،درزه و شکستگی  وجود داشته باشد حجم زیادی و حدودا 20 درصد این سنگ ها به صورت ضایعه و سنگ لاشه که اضطلاحا به این مواد ضاید محصولات جانبی معدن میگویند.

البته ایجاد چنین ضایعاتی به روش دیگر هم امکان پذیر است و آن کارخانه های ساخت سنگ تزیینی است.

سنگ آنتیک در اصفهان

تاریخچه سنگ آنتیک و سنگ های صنعتی

کشور ایتالیا در جهان به اسم مهد صنعت سنگ تزیینی شناخته میشود و تکنولوژِی ساختن سنگ های مصنوعی و آنتیک اولین بار در سال 1960 در ایتالیا آغاز شد.

از شرکت برتون میتوان به عنوان اولین تولید کننده سنگ آنتیک و مصنوعی در ایتالیا و جهان نام برد.

عوامل موثر در به وجود آمدن ضایعات استفاده شده در سنگ های تزئینی

  • براساس نتایج به دست آمده از هر یک تن سنگ حدود 50درصدش سالم و 50 درصد دیگر آن ناسالم و ضایعات هستند که از این ها در ساخت سنگ آنتیک استفاده میشود
  • بعضی اوقات قطعات سنگی که در کارخانه ساخته میشوند به علت های مختلفی مانند عدم دقت ، درحمل و نقل دچار شکستگی یا ترک و یا خراش میشوند.
  • زمانی که استخراج سنگ در جهت عکس شیب نباشد.
  • معدن هایی که از روش استخراج استفاده میکنند در سنگ های استخراج شده این معادن تعداد زیادی حفره و درزه ایجاد میشود که در هنگام برش یا صیقل منجر به شکستن تکه ای از سنگ شده و باعث ایجاد ضایعه میشود.
  • غیر از موارد بالا ضایعات میتوانند به وسیله دستگاه بلوک بر، اره چندتیغه ای ،  چکش و.... ایجاد شود.

عدم به کارگیری سنگ های گرانیتی و کوارتزیت جهت استفاده سنگ های آنتیک

  • سنگ هایی که از ضایعاتشان در تولید سنگ استفاده میشود باید دارای سختی قابل قبولی باشند و سختی زیاد سنگ مشکلاتی را برای برش دادن سنگ ایجاد میکند و هزینه برش سنگ سخت به مراتب بیشتر است و به علت سختی زیاد سنگ های گرانیتی و کوارتزیت ضایعه این دو نوع سنگ در سنگ آنتیک استفاده نمیشود.
  • ضایعات سنگ هایی که از خود در  برابر بیشتر اسید ها مقاومت نشان میدهند برای تولید سنگ های آنتیک چندان مناسب نیستند.از جمله زینیت ، گرانیت ، ، کوارتزیت ، تراکیت ، آنزریت ، دیوزیت و ....  

 

دلیل استفاده از تراون برای ساخت سنگ های آنتیک در اصفهان

یکی از سنگ هایی که ضایعات آن بیشترین استفاده را در ساخت سنگ های آنتیک دارند سنگ های تراورن هستند که به دلایلی مانند

۱- داشتن مقاومت مورد قبول برای ساخت سنگ آنتیک

۲-زیبا بودن این سنگ به خاطر بلوری بودنش

۳-سختی کم

۴-استخراجشان نسبت به بقیه سنگ ها راحت تر است به دلیل اینکه در بیشتر مواقع در شیب کم و نقاط کم ارتفاع یافت میشوند

۵-این سنگ ها دارای تنوع رنگی نسبتا خوبی هستند

۶- قابلیت  تحمل در مقابل فشار را دارند

۷-ارزان بودن این نوع سنگ نسبت به سایر سنگ ها

۸-قابلیت شکل پذیری و چسبیدن کامل به ملات)اشاره کرد.

و از دیگر سنگ هایی که شرایط لازم را جهت استفاده در سنگ آنتیک دارند میتوان به دولومیت ، منیزیت ، مرمر و آهک متراکم اشاره کرد.

مزایای سنگ های آنتیک

۱-مقاومت در برابر سایش
۲-داشتن رنگ های مختلف(حدود ۳۰نوع رنگ مختلف)
۳-دارا بودن عمری طولانی و مفید
۴-تحمل زیادی در برابر گرما دارند
۵-مقاومت در برابر یخ زدگی
۶-به دلیل مقومت در برابر رطوبت در محیط های خیس و مرطوب استفاده میشوند.
۷-این نوع سنگ احتیاج به نگه داری و محافظت ندارد
۸-در ابعاد و مدل های مختلف می توان آن ها را تولید کرد

سنگ آنتیک طرح زیبا
تفاوت ها و برتری های سنگ های آنتیک نسبت به سنگ های طبیعی
۱-این نوع سنگ ها مدل های نسبتا متنوع تری نسبت به سنگ های طبیعی دارند.
۲-سنگ های طبیعی وزن بیشتری نسبت به سنگ های آنتیک دارند که همین موضوع باعث بهتر بودن استفاده از سنگ های آنتیک در صنعت ساختمان میشود.
۳-به لحاظ قیمت سنگ های آنتیک قیمت به مراتب  گران تری به خاطر به کار بردن چسب و ملات در آن  نسبت به سنگ های  طبیعی دارند که از این لحاظ برتری با سنگ های طبیعی است.
۴-به لحاظ استحکام ، سنگ های آنتیک غالبا استحکام بیشتری در برابر فشار ، خراش برداری و یخ زدگی  نسبت به سنگ های طبیعی دارند.
۵-نصب سنگ های طبیعی در اغلب موارد نسبت به سنگ های آنتیک مشکل تر و سخت تر است.
۶-در هنگام نصب پِرت کمتری نسبت به سنگ طبیعی دارند و این باعث به صرفه تر بودنشان نسبت به سنگ های طبیعی برای خریدار می باشد.
۷-برای تجدید نما به وسیله سنگ های آنتیک نیازی به تخریب نمای قبلی نیست و بر روی نمای قبلی نصب می شود در صورتی که سنگ های طبیعی این چنین نیستند.

کاربرد های سنگ های آنتیک

از سنگ آنتیک میتوان در دیوار آشپزخانه ، نمای ساختمان ، دیوارهای سالن منزل و حتی اتاق ها ، دفترکار و واحد های تجاری و بطور کلی در اغلب موارد برای زیبا سازی بیشتر فضاهای داخلی و خارجی به کار برده می شود.
۸-زمانی که این سنگ ها به وسیله مواد آلاینده آلوده با سهولت میتوان آنها را تمییز کرد.
۹-به علت بودن تخلخل در سنگ های آنتیک ، قدرت چسبندگی این نوع سنگ ها به ملات بالا است و به همین دلیل میتوان این نوع از سنگ هارا بر روی هر دیواری (گچی ، سرامیکی ، سیمانی و....)نصب کرد.

ایرادات و مشکلات سنگ های آنتیک
۱-برای ساخت چنین سنگی کار خانه فراوری کننده نیاز به آب نسبتا زیادی دارد.
۲-نبودن و یا کم بودن متخصص در زمینه سنگ های آنتیک
۳-استفاده از این سنگ ها در فضاهای باز کلان شهر ها به علت باریدن باران های اسیدی در این شهر ها توصیه نمیشود زیرا از آن جایی که سنگ های آنتیک غالبا از سنگ هایی مانند مرمر و تراورتن ساخته میشوند و این نوع سنگ ها در برابر بارن های اسیدی مقاومت زیدی ندارند و بعد از مدتی کیفیت و رنگ خود را از دست داده و ظاهر ساختمان را قدیمی نشان میدهند.
۴-کارخانه هایی که در تولید این محصول دخیل هستند مانند کارخانه سنگبری و کارخانه بازیافت ضایعات تاثیر بدی بر روی محیط زیست مانند آب و خاک و هوا میگذارند.

روش نصب سنگ آنتیک در ۵ مرحله خلاصه میشود :
۱-کشیدن یک لایه ملات نیمه خشک به سطح مورد نظر
۲-پاشیدن لایه ای دوغاب با ضخامت نسبتا کم روی سطح بتن نیمه خشک
۳-سنگ آنتیک را در اندازه یک متر کنار یک دیگر روی سطح موردنظر بگذارید
۴-به وسیله چکش با سر نرم(که غالبا از پلاستیک ساخته شده) به سنگ ها ضربه بزنید تا دوغاب تمام سطح سنگ را در بر گیرد و اضافات آن از شکاف ها بیرون بزند.
۶-دوغابی که از کناره درزها بیرون زده را به وسیله پارچه یا ابر پاک و تمییز کنید.
البته روش هایی دیگری مانند ( استفاده از چسب کاشی و پیچ رول پلاک)هم برای نصب سنگ آنتیک استفاده میشود که متداول ترین روش همان روش اول است.

نتیجه گیری : این نوع ازسنک ها دارای مزایای بسیاری مانند وزن کم ، زیبایی ، تنوع طرح و رنگ و.... هستند که خرید این نوع سنگ ها را نسبت به سنگ های طبیعی برش خورده به صرفه تر و بهتر می کند.اما از طرفی دیگر سنگ های طبیعی نیز نسبت به این نوع از سنگ های مصنوعی مزیت  هایی دارند مانند قیمت مناسب تر ، برای مثال اگر قیمت یک متر مربع سنگ طبیعی در بازار جهانی بین25تا30 دلار باشد قیمت این نوع سنگ مصنوعی بین 37 تا 40 دلار است ولی با تمام این اوصاف استفاده از سنگ های مصنوعی در اغلب اوقات بهتر است.

تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.